GENETIKA V CHOVU ANGLICKÝCH OHAŘŮ
Genetika sleduje dědičnost a proměnlivost. U dědičnosti jde o uchovávání a předávání znaků a vlastností z generace na generaci. U proměnlivosti potom o projev variability mezi jednotlivými jedinci.
Genotyp je projev souboru genů, který je potom ovlivňován a vytvářen prostředím. Výsledkem působení prostředí na genotyp je fenotyp.
O pohlaví jedince se rozhoduje při oplodnění. Pes má 39 chomozomů, z toho 38 autozomů označovaných jako AA a poslední, tedy 39. chromozomový pár je párem pohlavním, určujícím samičí nebo samčí pohlaví. Heterochromozomy XY mají psi - celá chromozomová řada je potom následující AAXY. Feny mají i pohlavní chromozomy stejné - XX, tedy AAXX.
Geny lze dělit na geny velkého a malého účinku. Dědí se pouze geny (vlohy) pro vznik a vývoj určitých znaků a vlastností jedince. Některé znaky a vlastnosti jsou založeny dědičně velmi jednoduše. Jsou kontrolovány jedním nebo jen málo geny a prostředí má na ně velmi malý vliv. Genům, které kontrolují takové znaky a vlastnosti, říkáme geny velkého účinku a znaky nazýváme kvalitativní (např. zbarvení srsti, délka srsti, postavení uší, hluchota, epilepsie atd.)
Užitkové vlastnosti, kterými je charakterizován výkon psa, řadíme mezi znaky kvantitativní. Tyto znaky mají velmi složité dědičné založení a jsou kontrolovány velkým počtem genů malého účinku. Na tyto znaky a vlastnosti působí ve značné míře podmínky prostředí, jako je výživa, ošetřování, výcvik, zdraví apod.
Užitkové vlastnosti loveckého psa charakterizují jeho lovecké vlohy a lovecký výkon. To vše je potom výsledkem jeho dokonalého výcviku a výsledkem jeho vlastních schopností dokonalý výkon předvést. Na výkonu psa se tedy podílí soubor jeho vloh - genotyp a vliv prostředí.
Vlastnosti psa jako jsou vystavování, nos, poslušnost, zájem o stopu, ostrost, hlasitost, přinášení, ochota pro práci na vodě atd. jsou vlastnosti nízko, středně nebo vysoko dědivé. Koeficienty dědivosti (h2) byly u ohařů vypočítány korelačním koeficientem, kdy byly hodnoceny výsledky na JZ a PZ u 277 českých fousků. Vlohové založení rodičů podstatně ovlivňuje vlohové založení potomstva. Chovatelský význam přitom mají až hodnoty vyjadřující průměry potomstva po jednotlivých chovných psech, které jsou dále porovnávány v kontrole dědičnosti mezi sebou a s průměrem celé populace v kontrole dědičnosti.
Komentáře
Přehled komentářů
Ahoj, Váš pejsánek má moc pěkné stránky. Ráda bych Vás pozvala do Království Pejskařů na http://www.PsiLaska.cz , kde si ve velkém organizujeme psí srazy. Určitě tam poznáte spoustu nových kamarádu :-) A nejen psích :-) Budeme se těšit
PsiLaska.cz
(duvi, 28. 8. 2009 15:42)